Schronisko pod Rysami Tatry 2009, powierzchnia: 400m2, stadium: koncepcja autor: Marek Woźniczka, współpraca: Przemysław Stobiecki nagrody: 1 miejsce w konkursie "Architektura Betonowa 2009" Schronisko jak głaz. |
Schronisko odporne.
Forma i lokalizacja projektowanych brył schroniska jest ściśle związana z występującymi w tym rejonie lawinami. „Przyklejenie” bryły do skalnego uskoku, odpowiednie ukształtowanie powierzchni ścian i dachu ma umożliwić prześliźnięcie się potencjalnej lawiny. Żelbetowa konstrukcja całego budynku ma tworzyć bardzo wytrzymałą skorupę, odporną na siły oddziałujące z zewnątrz.
Dlaczego nowe?
Istniejące schronisko znajduje się na terenie Słowacji. Jest najwyżej położonym schroniskiem w Tatrach Wysokich (2250 m.n.p.m.). Schronisko jest bardzo popularne, latem odwiedza je kilkaset osób dziennie. Wskazuje to na potrzebę istnienia takiego obiektu w tym rejonie, jednak umiejscowienie wolnostojącego budynku na stromym zboczu jest przyczyną dewastowania go przez lawiny. Działo się tak już kilkanaście razy, ostatnio w 2000 i 2001 roku. Kluczowym problemem jest lokalizacja obiektu.
Projektowane schronisko usytuowane jest 25 metrów powyżej istniejącego przy naturalnym uskoku skalnym. Strefa wejściowa wymodelowana jest w formie podcienia – skalnego okapu – chroniącego przed opadami i nawiewaniem śniegu z wyższych partii doliny. Elewacja wykonana jest z płyt betonowych. Zastosowano beton fakturowy o delikatnym linearnym wzorze. Beton – „sztuczny kamień” ma korespondować z surowością otaczających schronisko skał granitowych.